mój synek nie chce jeść

bezsilna
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 29, 2016 8:34 am

mój synek nie chce jeść

Postautor: bezsilna » ndz maja 29, 2016 8:44 am

Witam, chciałabym podpytać, czy któraś z mam ma lub miała problem ze swoim dzieckiem w kwestii jedzenia. Mój 4 letni syn zupełnie nie chce jeść, wybrzydza ale gdy nie zje obiadu przychodzi za godzinę i mówi że jest głodny i żąda żebym mu cos dała do jedzenia bo jest głodny. A gdy już coś je to bardzo długo, nawet godzinę czasu a przy tym bawi sie jedzeniem. Pomozcie :)

kas1378
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 5:02 pm

Postautor: kas1378 » ndz maja 29, 2016 8:53 am

Witam,
To oczywiste, że jako rodzic chcesz, aby twoje dziecko rosło, było zdrowe i silne, dlatego starasz się mu więc zapewnić rozwój między innymi poprzez dostarczanie pożywienia.
Na protesty i deklaracje „Nie lubię tego, nie będę jadł" odpowiadaj spokojnie: „Takie danie mamy przygotowane na dzisiejszy obiad. Zjedz tyle, na ile masz ochotę". Daj dziecku czas na zjedzenie posiłku, np. 20 min., jeśli po tym czasie nie zje posiłku, zabierz talerz ze stołu. Jeśli syn przyjdzie po jakimś czasie i powie, że jest głodny odpowiadaj "Wcześniej był obiad, którego nie zjadłeś, następny posiłek (np. kolacja) będzie za dwie godziny. Musisz zaczekać do kolacji." Nie dokarmiaj. Jeżeli dziecko nie zje całego obiadu trudno. Zje za to kolację, jak trochę się przegłodzi.
Jeśli chodzi o czas trwania posiłku to nie można przeciągać posiłków w nieskończoność. Jak wcześniej napisałam, należy poinformować dziecko, że ma określony czas na zjedzenie posiłku, jeśli nie zje zabieramy talerz ze stołu.
Pozdrawiam.

envy12
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 30, 2016 1:48 pm

Postautor: envy12 » śr cze 08, 2016 6:29 pm

Witam,
Zgadzam się z przedmówczynią, dodam jeszcze, że istotne jest to, czy dziecko regularnie dostaje jedzenie, w jakich odstępach czasowych, i czy daje mu Pani do jedzenia jakieś "zapychacze", np. chrupki kukurydziane.
Jeśli dziecko będzie naprawdę głodne to zje posiłek.
Proszę również zwrócić uwagę na warunki w jakich dziecko jje. Należy zrobić wszystko, aby posiłki nie odbywały się przed telewizorem. Dziecko powinnobyć skupione tylko na jedzeniu.
Pozdrawiam

truskawka
Posty: 5
Rejestracja: pt sty 20, 2017 5:30 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: truskawka » sob sty 21, 2017 4:41 pm

Pozwól mu nie jeść obiadu, jeśli nie chce. Możesz namawiać, ale nie zmuszaj. Powiedz mu jasno: "Teraz jest pora obiadu. Jeśli nie chcesz jeść, to możesz wstać od stołu, ale do podwieczorku nic już nie dostaniesz". I trzeba słowa dotrzymać. Takie sytuacje będą się powtarzały. Syn nie będzie chciał jeść obiadu ze wszystkimi, by po godzinie oznajmiać, że jest głodny. Czterolatek powinien już wiedzieć, że są stałe pory posiłków i cała rodzina je to samo. Karmiąc je tym, na co ma ochotę, i wtedy, kiedy ma ochotę, przekazujemy mu komunikat, że jest najważniejsze. Poza tym, kiedy dziecko widzi, że jego mama zrobi wiele, byle tylko zjadło, może zacząć nią manipulować, np. odsuwać od siebie talerz, bo mama nie pozwoliła mu oglądać bajki - posługiwać się jedzeniem, by osiągnąć swój cel.

weronikamagda
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 22, 2017 1:21 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: weronikamagda » ndz sty 22, 2017 2:00 pm

Witam.

Z własnego doświadczenia w pracy zawodowej powiem że problem niejedzenia wśród dzieci w wieku przedszkolnym jest normalny. Zdarza się to zarówno u dzieci w wieku twojego syna jak i przedszkolaków młodszych i starszych od twojego syna. Problem ten moim zdaniem bierze się z tego że dzieci nie jedzą o stałej porze (nie są do tego przyzwyczajone). Gdy dziecko czegoś nie lubi to rodzice nie zachęcają dzieci do spróbowania czegoś nowego-nieznanego dziecku i dopiero powiedzenie czy mu to smakowało czy też nie. Najważniejsze jest to abyś zachęcała swojego syna do próbowania nowych rzeczy, możesz również zachęcić go do tego poprzez wspólne przyrządzanie posiłku który ma później zjeść. Zgadzam się z moimi przedmówczyniami, że nie należy też zmuszać dziecka do jedzenia jeśli czegoś nie chce to niech nie zjada ale przy tym należy pamiętać żeby nie karmić dziecka "śmieciowym jedzeniem" między posiłkami. W ten sposób możemy doprowadzić do tego, że dziecko nie zje np kolacji bo naje się np chipsów czy chrupek. Gdy twój synek bawi się podczas jedzenia należy wyjaśnić mu, że wy- jego rodzice nie bawicie się podczas jedzenia, że jedzenie nie służy do zabawy, możecie wyjaśnić dziecku zasady kulturalnego zachowania podczas spożywania posiłków. Jeśli chodzi o kwestię długiego jedzenia jeśli masz w domu "pana jajko" tzw minutnik nastaw go na określony czas oraz poinformuj dziecko o tym że po upływie czasu (gdy minutnik zadzwoni) zabierzesz dziecku talerz z jedzeniem bez względu na to czy dziecko skończy posiłek czy też nie. Wprowadzając tą metodę w swoimi domu myślę że po jakimś czasie zobaczysz wyraźną poprawę w spożywaniu posiłku u swojego syna.

Pozdrawiam.

stefanka
Posty: 2
Rejestracja: pt gru 02, 2016 4:04 pm
Lokalizacja: warszawa

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: stefanka » czw kwie 20, 2017 10:19 am

Dzień dobry
Mam kilka pytań. Czy pani syn od zawsze ma problemy z jedzeniem? Czy je w kuchni przy stole? Czy ma swój stolik do jedzenia? Czy je przy włączonym telewizorze? Czy tylko w domu ma problemy z jedzeniem posiłków? Czy ma swoje ulubione potrawy, które je chętnie? To tylko kilka pytań na które należy sobie odpowiedzieć.
Należy sprawdzić czy dziecko nie ma problemów dotyczacych jedzenia natury emocjonalnej lub czysto technicznej. Bardzo ważne jest otoczenie dziecka, to w jakich warunkach ono je. Może miejsce nie jest dobrze zorganizowane? Może dziecko ma jakieś zle doświadczenia związane z jedzeniem, a może potrzebne mu towarzystwo w trakcie posiłków? Proszę spisać na kartce co dziecko je przez cały dzień bo może się okazać że podjadając miedzy posiłkami je na tyle dużo że dostarcza sobie odpowiednią porcję energii.
Proszę pomyśleć nad zrobieniem organizatora dnia z zegarem ( rozpisujemy cały dzień co o której godzinie robimy i trzymamy się planu!!! Konsekwencja jest bardzo istotna.) Zaznaczamy pory posiłków - proszę poprosić syna aby podał przykłady co można jeść na śniadanie, obiad, podwieczorek i kolację - ważne jest aby dziecko było zaangażowane w powstawanie takiego planu. Kiedy będzie już gotowy to teraz można spróbować wspólnie przygotowywać posiłki. Ta czynność pomoże dziecku otworzyć się na jedzenie i się z nim lepiej zaprzyjaznić. Dobrze by było wykluczyć z diety dziecka słodycze i cukier jeżeli je spożywa i zastąpić np. miodem. Proszę pozwolić dziecku na swobodę takie wspólne gotowanie bardzo zbliża rodzinę. Może warto zastanowić się nad kupnem książki kulinarnej dla dzieci lub dla rodzin które razem gotują. Publikacji jest w tej chwili na prawdę bardzo dużo.
Czy pani syn ma wystarczająco dużo ruchu na świeżym powietrzu ? To bardzo wzmaga apetyt.
Czy syn często choruje lub czy ma dobre wyniki badań? Te dane powiedzą nam czy jego niejedzenie jest problemem medycznym i czy należałoby się poradzić lekarza.
Życzę powodzenia

dariatoma
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 24, 2017 10:37 am
Kontaktowanie:

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: dariatoma » śr maja 24, 2017 10:44 am

a próbowałaś może ten syrop na pobudzenie apetytu?

olaolaola
Posty: 1
Rejestracja: sob maja 27, 2017 11:52 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: olaolaola » ndz maja 28, 2017 2:13 am

Witam,
Miałam podobne problemy ze swoim synem. Ma 4 lata. Wszystko zaczęło się, kiedy zaczął chodzić do przedszkola. Z dnia na dzień tracił apetyt i zaczął strasznie grymasić. Jadł bardzo mało w przedszkolu a z racji tego że wracał do domu ok. godz. 17 nie chciał już nic jeść prócz symbolicznej kolacji. Problem pojawił się również rano przed wyjściem do przedszkola. Mój Antek potrafił jeść śniadanie ok. 1 godziny…
Uważam że najważniejsze to w jak najbardziej pozytywny sposób zachęcić do jedzenia. Zmuszanie w żaden sposób nie rozwiąże problemu a może go tylko pogłębić. Na początek proponuję o zadbanie o regularne pory posiłków. Dzieci w tym wieku, ale nie tylko, potrzebują stałego rytmu dnia. Dziecko powinno zjeść min. 3 posiłki dziennie – oczywiście w dostosowanych porcjach.
Jeśli chodzi o samo przygotowanie tego co ma zjeść dziecko to proszę spróbować wpuścić dziecko do kuchni. Niech zobaczy z czego i w jaki sposób robi Pani np. obiad dla całej rodziny. Niech popróbuje surowych warzyw i ugotowanych. Niech samo miesza, przyprawia i kroi (oczywiście w bezpieczny sposób np. nożykiem serwisowym). Proponuję wspólne odkrywanie zapachów przypraw - wąchanie i smakowanie ich.
Większość dzieci w wieku przedszkolnym uwielbia pomagać w kuchni – proszę przyrządzić wspólnie z synem jakiś posiłek aby jak najwięcej pracy było w jego rękach.
Sposób podania posiłku też nie jest bez znaczenia. Najzwyklejsza kanapka z szynką przy odrobinie finezji i wyobraźni może stać się buźką z uśmiechem lub np. samochodem. Można wtedy oczywiście przemycić przeróżne warzywa…
Istotną rzeczą jest wspólne spożywanie posiłków przy jednym stole. Oczywiście często jest to nierealne ale można wyznaczyć konkretne dni tygodnia kiedy zawsze jecie razem. I oczywiście jecie wszyscy to samo. Nie wskazane jest aby dziecko jadło coś innego gotowanego specjalnie dla niego chyba że w grę wchodzi jakaś poważna alergia pokarmowa.
Sprawą, którą jeszcze Pani poruszyła jest czas spożywania posiłków. Jest jedna rada na przedłużający się czas spędzany przy stole – wyznaczenie konkretnego czasu. Jemy np. 30min i po tym czasie zbieram talerze ze stołu. Proszę postawić na widoku zegarek lub budzik. Na początku może być to dosyć trudne do wyegzekwowania ale proszę mi wierzyć zdaje egzamin. Jeśli dziecko nie zje, a tak jak Pani pisze za godzinę jest głodne, proszę wyraźnie zakomunikować „ był czas posiłku i nie zjadłeś z nami obiadu teraz musisz poczekać np. do podwieczorku”. Proszę mi zaufać dziecku nic się nie stanie ale na pewno zapamięta tę niemiłą lekcje i następnym razem będzie wiedziało że ma ograniczony czas.
Proszę również spróbować zachęcić syna książeczkami opisującymi różne owoce i warzywa. Wspólne gotowanie również można rozpocząć od książki kucharskiej np. „Gotuj z dzieckiem. 30 przepisów dla młodych kucharzy”lub „Dzieci gotują” Agnieszki Górskiej.
Proponuję również zajrzeć do książki „Moje dziecko nie chce jeść” Carlos Gonzalez rozdz. 3 str. 63-73. Autor książki bardzo konkretnie podaje jakie błędy popełniają rodzice w żywieniu dzieci oraz jak prawidłowo powinno odżywiać się dziecko – jakie ma zapotrzebowanie.
Pozdrawiam

Milles
Posty: 1
Rejestracja: pt cze 02, 2017 11:07 am

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: Milles » pt cze 02, 2017 11:11 am

Z tego co ja pamiętam jak byłem mały też miałem problem z jedzeniem. Wszystko to co mi smakowało jadłem jak szalony ale wszystkie inne rzeczy już mi nie smakowały. Jak czegoś nie chciałem jeść mama kazała mi siedzieć tak długo przy stole, aż wszystko zjem. Czasami nawet siedziałem tyle czasu, że potrafiłem zasnąć. Dzięki takiej metodzie dzisiaj jem wszystko i nie marudzę.

kaduj419
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 25, 2018 9:22 am

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: kaduj419 » czw sty 25, 2018 9:25 am

a z jakiego powodu to jest

________________________
Escorts harrow Agency

adam34g
Posty: 1
Rejestracja: śr lut 28, 2018 12:21 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: adam34g » śr lut 28, 2018 12:22 pm

a może coś z psychiką jest

_______________________________________
http://www.salonplus.com.pl/zlomowanie- ... oniecznie/

karol45t
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 02, 2018 7:22 am

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: karol45t » pt mar 02, 2018 7:26 am

według mnie to tylko do psychologa_____________________________________________________
Zapraszam start gry 02.03.2018 19.00

Bencjan11
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 09, 2018 9:39 am

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: Bencjan11 » pt mar 09, 2018 11:16 am

A czy półpasiec jest niebezpieczną chorobą? Słyszałem, że dotyka bardzo wiele osób, ale nie wiem co to właściwie jest i jak sobie z tym radzić. Może ktoś z Was coś o tym słyszał i może wypowiedzieć się?

Longin22
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 19, 2018 1:04 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: Longin22 » pn mar 19, 2018 2:32 pm

Pracujesz w branży kosmetycznej i potrzebujesz etykiet lub opakowań? Polecam Ci zapoznać się z ofertami firmy http://joppol.pl/ . Mają właśnie takie usługi, na które naprawdę warto zwrócić uwagę.

Sever455
Posty: 1
Rejestracja: pt mar 23, 2018 3:40 pm

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: Sever455 » pt mar 23, 2018 6:39 pm

Uważam, że powinnaś iść z dzieckiem do lekarza. Myśle, że nie ma sensu kupować nic na własną rękę. Takie posunięcie może tylko zaszkodzić dziecku i pogorszyć jego stan.
_____
piaskowanie


Wróć do „Problemy wychowawcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość