Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

kauczuk79
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 13, 2015 12:31 pm

Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

Post autor: kauczuk79 »

Jestem ojcem 10 letniej córki, Julki.

Chciałbym zmobilizować ją, wręcz zmusić do czytania. Jej świat to internet, tablet, telewizor...

I nie chodzi mi już o miłość czytania, tylko dobre w miarę stopnie. Bez czytania w polskiej szkole się nie da.

Jaki zastosować „chwyt taktyczny”? Jak zmobilizować?

iws-1976
Posty: 6
Rejestracja: pt lis 13, 2015 12:20 pm

Post autor: iws-1976 »

1. Dobrym pomysłem jest chodzenie z dziećmi do księgarni lub bibliotek. Bogactwo książek do wyboru jest często dla nich przedmiotem ciekawości. Dzieci zwykle bardzo lubią kupować lub wypożyczać książki, a następnie czytać je razem z rodzicami.

2. Książka może stać się dobrym tematem rozmowy podczas obiadu. W ten sposób można wzbudzić ciekawość pozostałych osób, które też mogą przeczytać daną książkę.

3. Dzieci robią to, co widzą u swoich rodziców. Czytaj przy dzieciach.

4. Książka pozostaje nadal prezentem dobrym na każdą okazję, także dla nas. Wykorzystaj to.

5. Tłumacz, że książka jest jednym z "nieprzyjaciół" niewiedzy. Choć mamy dziś wiele sposobów nauki, pomimo wszystkich nowych możliwości książka pozostaje, jeśli nie najlepszym, to na pewno jednym z istotnych narzędzi.

6. Mów, że dzięki lekturze książek dziecko uczy się i jego wyobraźnia ma nieskończone możliwości rozwoju.

7. Czytając, uczymy się pisać. Warto o tym pamiętać, ponieważ jest to skuteczny i prawdopodobnie jedyny sposób, jaki mamy do dyspozycji.

http://www.deon.pl/inteligentne-zycie/w ... -blad.html

kauczuk79
Posty: 4
Rejestracja: pt lis 13, 2015 12:31 pm

Post autor: kauczuk79 »

Czyli muszę popracować nad sobą też... :roll:

Dzięki iws-1972. :D

majowa
Posty: 5
Rejestracja: pn lis 16, 2015 9:04 pm

Post autor: majowa »

Nic tak dobrze nie działa jak własny przykład:) Czytanie dla stopni? kiepska motywacja szczególnie dla dziecka 10-letniego. Może spróbuj od wspólnego czytania z córką śmieszne wierszyki, dowcipy, ciekawostki, opowiadania. Te ostatnie warto przerwać w najciekawszym miejscu. Córka, by poznać ciąg dalszy musi doczytać samodzielnie:)

malami13
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 16, 2015 9:25 pm

Post autor: malami13 »

Warto się przede wszystkim zastanowić nad przyczyną tej niechęci do książek. Z tego, co Pan pisze, problem może tkwić w nieograniczonym dostępie do Internetu i telewizji, które zbyt silnie absorbują dziecięcą uwagę i wypełniają czas dziecka. Powinien Pan porozmawiać z córką i wyznaczyć pewne granice/limity. To będzie pierwszy krok do tego, by córka mogła poszukać innych form spędzania czasu - i tu ważna rola rodzica, który powinien w tym pomagać dziecku. Dobrym pomysłem jest prezent w postaci książki, która będzie odpowiedzią na upodobania dziecka. Może warto zorganizować jakąś wycieczkę rodzinną z przewodnikiem w ręku by pokazać córce, jak ciekawe i przydatne informacje zawiera w sobie tego typu książka. Przez działania tego rodzaju należy pokazać dziecku, że nauka nie jest przykrym obowiązkiem, lecz może stanowić świetną zabawę w poznawaniu tego, co nas otacza. Książka nie powinna się kojarzyć jedynie z przymusem nauki. Trzeba rozbudzać w dziecku ciekawość świata, a potem wskazywać bogactwo narzędzi danych poszukiwań.

patriotka
Posty: 4
Rejestracja: pn lis 02, 2015 4:29 pm

Post autor: patriotka »

Witam.
Na początku chciałabym zaznaczyć, że zmuszanie do czegokolwiek przynosi zazwyczaj odwrotny do zamierzonego efekt. Pana córka jest w 4 lub 5 klasie, więc jej przygoda z czytaniem trwa już od kilku lat. Dobrze byłoby, aby napisał Pan jak wyglądało rozbudzanie zainteresowania książkami w młodszym wieku. Czy w domu zawsze był swobodny dostęp do książek? Czy dziecko miało wolny wybór kupowanych książeczek? Czy czytanie książek było stałym rytuałem dnia? Np. przed snem? Czy są państwo wzorem do naśladowania, jeśli chodzi o spędzanie wolnego czasu w domu? Tego typu zachowania rozbudzają w dziecku chęć i "miłość" do czytania.
Na rynku/ w bibliotece możemy znaleźć wiele pozycji książkowych, różnorodnych czasopism, komiksów wśród których Julia na pewno znajdzie coś dla siebie. Warto czytać razem, analizować losy bohaterów oraz pytać dziecko o wrażenia związane z przeczytaną lekturą czy opowiadaniem. Tym sposobem można pokazać dziecku, że dobra książka jest lepsza od rozrywki oferowanej w internecie lub bajki w telewizji.
Korzystanie z komputera, tableta czy telewizora powinno być kontrolowane przez osobę dorosłą ponieważ im bardziej Julka będzie się uzależniać od tych rozrywek tym trudniej będzie ją zachęcić do nauki czy czytania dla przyjemności.
Pozdrawiam

M_ona
Posty: 4
Rejestracja: ndz gru 13, 2015 7:16 pm

Post autor: M_ona »

Witam. Tak jak wspominały osoby powyżej ważne jest, aby dziecko widziało jak sam sięgasz po książki. Ważne jest, aby dziecko w domu miało swobodny dostęp do książek. Możesz również zachęcić poprzez wspólne wyjście do księgarni, aby dziecko mogło wybrać książki, które je interesują. Podczas np. odrabiania lekcji zachęcaj dziecko do szukania potrzebnych informacji w encyklopedii, a nie w internecie. Staraj się czytać wspólnie z dzieckiem. Możesz zaproponować również czytanie komiksów lub czasopism dla dzieci. Jak każde dziecko chętniej sięga po nowoczesne technologię, możesz to wykorzystać np. przez szukanie książek dostępnych na tablet, korzystanie z e-booków. Może dzięki temu dziecko chętniej sięgnie po książkę w unowocześnionej formie. Zachęcam do sięgnięcia po książkę J. Truskolskiej "Wychować miłośnika książek czyli czytelnictwo i okolice". w rozdziale 9 możemy znaleźć jakie książki wybierać dla dzieci, a w 10 jaki gdzie czytać oraz uzupełniać wiedzę książkową.
Pozdrawiam.
M :)
Ostatnio zmieniony sob sty 09, 2016 1:01 pm przez M_ona, łącznie zmieniany 1 raz.

a.filochowska
Posty: 10
Rejestracja: pt gru 18, 2015 4:57 pm

Ważne, aby dziecko zainteresować książkami.

Post autor: a.filochowska »

Witam, uważam, że powinien Pan sam zacząć czytać książki, żeby dziecko to widziało. Powinien Pan stanowić dla dziecka wzór, dobry przykład. Istotne też opowiadanie o przeczytanych książkach, wzbudzanie w dziecku zainteresowania nimi. Mógłby Pan również wziąć czasem dziecko do księgarni i pokazać kolorowe, ilustrowane publikacje i kupić czasem jakąś fajną książkę, kolorową, pobudzającą wyobraźnię dziecka, z jakimiś postaciami, zwierzętami, opowiadanymi historiami, może też trochę zabawne, wesołe.

viola20_88@o2.pl
Posty: 6
Rejestracja: pn lut 22, 2016 9:28 am

Post autor: viola20_88@o2.pl »

Witam,

Zmusić do wykonywania danej czynności nie możemy nikogo, ale możemy pokazać ile dobrych rzeczy może się za tym kryć.
Dzieci są świetnymi obserwatorami, a rodzice ich pierwszymi i nauczycielami, dzieci większość zachowań wynoszą z domu. Jeżeli od najmłodszych lat będą widzieć, że rodzice sięgają po książki, a nie tylko telewizor i telefon, że wieczór nie należy tylko do wspólnego oglądania filmów, ale można go spędzić przy książce bądź przy pysznej gorącej czekoladzie i wspólnej rozmowie (uczmy się rozmawiać ponieważ ta czynność zaczyna zanikać), rozmowy na telefonach, czatach itp. Zaczynają wypychać zwyczajną rozmowę w cztery oczy. Wspólne wyjście do biblioteki, czytelni, biblioteki, piknik, jeżeli dziecko będzie miało do czynienia z takimi wzorcami to na pewno nie będzie spędzało czasu tylko i wyłącznie przed komputerem.
Proszę pamiętać, że nie można kompletnie zabronić użytkowania z komputera i telefonu ponieważ to zazwyczaj daje odwrotny efekt, a poza tym wszystko jest dla ludzi tylko uczmy się korzystać z tego w odpowiedni sposób (rzeczy zakazane smakują najlepiej), ważne by dzieci znały inne możliwości spędzania wolnego czasu.
Ostatnio zmieniony śr maja 11, 2016 8:02 am przez viola20_88@o2.pl, łącznie zmieniany 2 razy.

stryke
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 27, 2017 8:38 am

Re: Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

Post autor: stryke »

A może przygotować jakieś fajne "stanowisko" do czytania? Coś w stylu dziecięcej bazy? :D
_________________________________________________________________________________
kanlux oprawy schodowe

szerakie41
Posty: 1
Rejestracja: śr cze 28, 2017 1:47 pm
Kontakt:

Re: Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

Post autor: szerakie41 »

Ja bym jeszcze ograniczyła jej czas na komputerze/tablecie/telefonie. I zrobiłabym tego z powodu tego aby więcej czytała. Niestety coraz więcej dzieci jest uzależniona od komputera/telewizji i stają się aspołeczne. Trudno jest im nawiązywać relacji z rówieśnikami.

pavlaa23
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 01, 2018 3:01 pm

Re: Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

Post autor: pavlaa23 »

Dzień dobry,
Zgadzam się z kilkoma wpisami, które przeczytałam powyżej. Również uważam, że należy zastanowić się co może być źródłem problemu. Prawdopodobnie wynika z nieograniczonego dostępu do internetu, który wypełnia cały czas dziecku. Proponuję ograniczyć dziecku dostęp do korzystania z tabletu oraz oglądania telewizji, kolejnym ważnym krokiem jest ustalenie, ile czasu dziennie dziecko może korzystać z tych urządzeń i konsekwentne trzymanie się swoich postanowień. Kluczowe jest również pozytywne nastawienie do czytania pozostałych domowników oraz wspólne rozmowy na temat książek. Należy pamiętać także o tym, aby nie zmuszać dziecka do czytania na siłę, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Jeśli dziecko nie chce czytać książek, może warto poszukać jakiś alternatyw, np. komiksy, czasopisma- o różnej tematyce i niezależnie od płci. Uważam, że ciekawą propozycją jest także wcielanie się w bohaterów książki/ komiksu/ czasopisma, czytanie piskliwym, cichym, głośnym głosem.
Mam nadzieję, że moje rady okażą się pomocne.
Pozdrawiam.

darek33
Posty: 1
Rejestracja: wt cze 05, 2018 12:22 pm

Re: Czytanie - jak zachęcić syna do czytania?

Post autor: darek33 »

Jeśli syn nie chce czytać to lepiej go nie zmuszać.

__________________________________________________
selet

ODPOWIEDZ