Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

patt90
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 29, 2016 7:31 am

Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: patt90 »

Moje dziecko ma 2 lata i wszystko wymusza krzykiem i płaczem. Jeśli mu nie chce czegos dać lub kupic od razu tak reaguje. jak sobie poradzić?
Ostatnio zmieniony ndz maja 29, 2016 8:16 am przez patt90, łącznie zmieniany 1 raz.

jozefinapachowska
Posty: 4
Rejestracja: czw paź 15, 2015 11:21 am

Post autor: jozefinapachowska »

Najważniejsze to wprowadzić jasne i proste zasady i być konsekwentnym.
W każdej sytuacji. Ważne jest również, aby obydwoje rodziców, a jeśli w wychowaniu uczestniczą również dziadkowie, trzymało jeden front i jedne zasady postępowania - aby dziecko w każej sytuacji było uczone takiego samego zachowania.
Nie powinna Pani dziecku ustępować, mimo płaczu i krzyku.
Dwuletnie dziecko jest już na tyle świadome i "rozumne", że bardzo szybko nauczy się nami manipulować, aby zyskać to co chce.

Kiedy dziecko będzie chciało wziąć coś, co jest dla niego niedozwolone, warto używać prostego komunikatu, zawsze tego samego. Np proszę spokojnie powiedzieć - Tego nie wolno. Daj mi to - można dołączyć do tego gest kiwania palcem (nie wolno) Musi być Pani świadoma, że nie spotka się to z aprobatą dziecka, a wręcz z krzykiem i płaczem - ale musi być Pani konsekwentna i nie ulec - nawet gdyby ta histeria miała trwać bardzo długo. Pani jako dorosła, najlepiej wie, że dziecku nie dzieje się żadna krzywda a płacz jest spowodowany jedynie niezadowoleniem , i próbą wymuszenia " bo jak popłaczę to mamie zmięknie serduszko, a jak nie uda się tym sposobem to będę płakać tak długo aż będzie miała dosyć i da mi tego pilota dla świętego spokoju".
Takie sytuacje będą się powtarzać, dziecko będzie Panią sprawdzać w każdej możliwej sytuacji, możliwe również że zachowania niepożądane się nasilą - ponieważ dziecko będzie sprawdzać niezmienność zasad w różnych sytuacjach. Dziecko w ten sposób będzie testować czy np " mama zabrania mi wziąć pilota kiedy jest czas jedzenia, ale może pozwoli mi wtedy kiedy będę się bawił. albo wtedy kiedy będziemy siedzieć na kanapie, itp "
Czyli najważniejsza jest konsekwencja, dzięki niej dziecko zrozumie zasady i nauczy się że warto ich przestrzegać.
jozefina.pa

kas1378
Posty: 5
Rejestracja: ndz maja 22, 2016 5:02 pm

Post autor: kas1378 »

Dziecko, bardzo szybko uczy się, że krzykiem może osiągnąć wszystko. Gdy maluch będzie krzyczał, płakał, bo np. chce jakiś przedmiot, a my dla świętego spokoju damy go dziecku, to powielamy jego zachowanie.
Atak złości malucha to widowisko, często wywołujące duże zakłopotanie, zdenerwowanie, lęk, przerażenie, dezorientację i złość. Dzieciaki potrafią leżeć i krzyczeć godzinami. Zazwyczaj wygląda to na ogromne cierpienie, na które daje się złowić niemalże każdy dorosły.

Co robić?
Na początek najlepiej sprawdzi się spokój, okazane zrozumienie i akceptacja. Spróbujcie nazwać jego pragnienia, które nie zawsze są tożsame z tym, co dziecko głośno nazywa i pokazuje. Czasem zdarza się tak, że maluch domagając się nowej zabawki krzyczy tak naprawdę – „pobaw się ze mną”. Wprawne oko rodzica wyczuje właściwą potrzebę dziecka i powie np. „mam wrażenie, że chcesz się ze mną pobawić. Pobawię się z Tobą w domu Twoim czerwonym samochodem ” zamiast „nie możesz dostać tego samochodu”. Pamiętaj, że jeśli zdarzy Ci się coś obiecać, za wszelką cenę dotrzymaj słowa. W ten sposób budujesz zaufanie.
Kiedy dziecko ma atak histerii ( płacze, krzyczy) , poczekaj, ignorując jego zachowanie, na moment, w którym będziesz w stanie porozumieć się z maluchem. Pamiętaj jednak – uwaga, jaką dajesz poprzez uspakajanie, mówienie, przytulanie to jak oliwa do ognia, która zaostrza histerię i co gorsza, wydłuża ją. Nie zaczynaj więc zbyt szybko, za wcześnie. Kiedy dziecko się uspokoi i zgodzi na Twoją propozycję, pochwal je i dotrzymaj obietnicy.
Wymagać to będzie od Ciebie dużej cierpliwości. Bycie stanowczą i konsekwentną to dwie podstawowe cechy, które prowadzą do sukcesu.

Polecam przeczytać książkę Kołakowski A., Pisula. A. „Sposób na trudne dziecko”, a w szczególności strony od 189 do 203. Autorzy przedstawiają proste, lecz skuteczne metody radzenia sobie z trudnymi i niepożądanymi zachowaniami. Omawiają najczęstsze błędy popełniane przez rodziców oraz podpowiadają, jak się z nimi uporać

kamciab95
Posty: 5
Rejestracja: ndz sty 15, 2017 2:21 pm

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: kamciab95 »

Moja droga,
Małe dziecko krzycząc chce w ten sposób zazwyczaj wyrazić swoją potrzebę, ponieważ inaczej nie umie. Bardzo ważne jest jednak to by odróżniać jego potrzebę od wymuszania. Kiedy dajemy dziecku to co chce np. kupujemy zabawkę w sklepie bo płacze wtedy maluch uczy się, że w ten sposób osiągnie to co chce. My powtarzając ten sposób kilkakrotnie uświadamiamy go, że tak jest. To my rodzice pokazujemy mu iż w ten sposób osiągnie swój cel. Możemy przecież wskazać mu inną drogę. Nauczyć go czegoś zupełnie innego. Ciągłe powtarzanie ,,nie’’ nie wystarczy. Stanowczość i konsekwentność to dwie cechy, które prowadzące do sukcesu. Według mnie dobrze byłoby sprzątnąć rzeczy ,,kuszące’’ z widoku dziecka bądź uniemożliwić do nich dostęp,a zainteresować malucha czymś innym, równie ciekawym. Używać swojego tonu głosu do zakomunikowania dziecku ważnych rzeczy, np. ostrzeżenia, iż nie wolno czegoś dotykać albo dlaczego nie kupicie danej rzeczy. Kiedy jesteście w sklepie krzyczenie bądź ciągłe powtarzanie ,,masz tu podejść’’ nie wystarczy. Skuteczniejsze będzie zawołanie dziecka po imieniu, ustosunkowanie odpowiedniej mimiki twarzy. Malec nauczy się w końcu twojego spojrzenia i tonu głosu. Zawsze czekaj, aż dziecko się uspokoi a wtedy wytłumacz mu co w danym zachowaniu jest niewłaściwego, bądź dlaczego nie kupiłaś danej rzeczy. Wszystko na spokojnie. Złym rozwiązaniem byłoby, gdybyś kupiła dziecku to co chce i twierdziła, że w domu o tym inaczej porozmawiacie. Odwlekanie np. rozmowy na później nie jest dobrym pomysłem.Nigdy nie bij dziecka. To nie jest metoda, która rozwiąże Twój problem. Reaguj od razu na sytuację w której dziecko wymusza od razu a nie np. po kilku godzinach. Zgadzam się z kas1378 że dziecko często potrzebuje poprostu twojej uwagi. Poobserwuj i zobacz czy tutaj nie leży główne źródło problemu.Musisz pamiętać, że 2 latek to istota naprawdę mała, która musi zrozumieć otaczający świat, co nie jest proste. Wykaż się dużą cierpliwością. Każde dziecko jest inne i dlatego na każdego zadziała inny sposób. Próbuj!!! Myślę, że odnajdziesz swój złoty środek.

MagdalenaK21
Posty: 1
Rejestracja: ndz sty 22, 2017 7:04 pm

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: MagdalenaK21 »

Witam.
Dzieci od czasów niemowlęcych uczą się manipulować dorosłymi. Szybko orientują się, co zrobić, aby rodzic do nich przyszedł. Podobnie sprawa ma się w przypadku wymuszania przez dziecko kupienia czegoś. Musisz wiedzieć, że to, co Ty określasz płaczem, w rzeczywistości wcale płaczem nie jest. Dziecko po prostu testuje Cię, czy spełnisz jego prośby, jeśli będzie płakać, krzyczeć, czy tupać nogami. W sytuacji, gdy Twoje dziecko zacznie wymuszać na Tobie wykonanie określonej czynności, wówczas oświadcz mu, że idziesz sobie i naprawdę idź. Nie oglądaj się za siebie i nie sprawdzaj, czy malec za Tobą idzie. Jeśli dziecko zobaczy, że jesteś konsekwentna i naprawdę jego płacz nie robi na Tobie wrażenia, wówczas w końcu znudzi się nieustannym "wyciem", momentalnie uspokoi się i pójdzie za Tobą.

Gerda
Posty: 2
Rejestracja: pn lip 24, 2017 12:31 pm
Kontakt:

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: Gerda »

Przyłączam się do głosu koleżanek. Jeśli rodzic będzie konsekwentny i pokaże dziecku, że piski nie robią na nim wrażenia, dziecko się z pewnością uspokoi.

konrad552
Posty: 1
Rejestracja: sob sty 20, 2018 6:38 am

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: konrad552 »

a dlaczego tak jest

__________________
http://reading-escorts-agency.co.uk

pavlaa23
Posty: 4
Rejestracja: pt cze 01, 2018 3:01 pm

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: pavlaa23 »

Dzień dobry,
Zgadzam się z wpisami, które można przeczytać powyżej. Dobrym pomysłem jest zachęcanie dziecka do próbowania nowych potraw poprzez zabawę czy wspólne przygotowywanie posiłków. Pozwoli to Pani nie tylko na wspólne spędzanie czasu, ale także sprawi wiele przyjemności. Być może angażowanie dziecka w taką aktywność zainteresuje je, dzięki czemu polubi gotowanie i próbowanie nowych smaków. Uważam, że kolejnym ważnym krokiem jest zrezygnowanie z podawania dziecku różnego rodzaju przekąsek i słodkich napojów między posiłkami. Należy pamiętać, aby wprowadzić do życia regularność, w postaci jedzenia posiłków zawsze w stałych porach. Niech Pani postara się także wprowadzić zasadę, że do posiłku zasiadają wszyscy obecni w tym czasie domownicy, a jedzenie odbywa się przy stole. Jeśli dziecko odmówi zjedzenia posiłku, powinna Pani mu na to pozwolić, jednakże jeśli, np. odmówi obiadu, proszę powiedzieć, że następnym posiłkiem będzie dopiero kolacja. Pani syn musi mieć świadomość, że jeśli nie zje posiłku w wyznaczonym czasie, będzie musiał poczekać do następnego posiłku. W ten sposób wyznaczy Pani dziecku granice. Nie musi Pani namawiać syna do jedzenia, spowoduje to jedynie powstawanie negatywnych emocji, zarówno u Pani, jak i u dziecka. Złym pomysłem jest również proponowanie mu alternatyw posiłku, który został przygotowany dla wszystkich. Jeśli nie chce jeść tego co zostało przygotowane, nie należy proponować mu innych potraw. Podając posiłek, można nałożyć dziecku mniejszą porcję, aby nie przytłoczył go nadmiar jedzenia, który znajduje się na talerzu. Powinna Pani pamiętać, że jedzenie jest naturalną czynnością każdego organizmu, nie powinno się jednak wszystkiego podporządkowywać tej czynności, ani zmuszać do jedzenia za wszelką cenę, ponieważ często można uzyskać odwrotny skutek od zamierzonego. W celu lepszego zapoznania się z tematyką polecam książkę „Moje dziecko nie chce jeść”, Carlosa Gonzaleza, w której można znaleźć wiele przydatnych rad.
Mam nadzieję, że moja rada okaże się pomocna,
Pozdrawiam.

miki171
Posty: 2
Rejestracja: ndz cze 03, 2018 5:43 pm

Re: Dziecko wszystko wymusza krzykiem i płaczem

Post autor: miki171 »

Witam,
Nawet kilkumiesięczne dzieci wiedzą już, że krzykiem i płaczem można wiele osiągnąć. Im dziecko starsze – tym bardziej będzie to wykorzystywało gdy nie będzie otrzymywało tego czego w danej chwili chce. Dwuletnie dzieci są już na tyle mądre i rozumne aby zrozumieć, że z łatwością mogą się nauczyć manipulować dorosłymi. Rodzice więc muszą być świadomi, że ich maluchy będą notorycznie sprawdzać na ile mogą sobie pozwolić. W takich sytuacjach najważniejszą zasadą jest konsekwentność i stanowczość. Jeśli dziecko chce wymusić coś od nas płaczem i histerią warto na początku spokojnie, lecz konkretnie wytłumaczyć dziecku dlaczego będzie tak a nie inaczej. W przypadku gdy podjęty dialog nie skutkuje a dziecko zaczyna się awanturować – ważne jest to aby nie ulec dziecku i konsekwentnie trzymać się swojej decyzji. Dziecko potrzebuje jasnych i prostych zasad. Jeśli za każdym razem będziemy reagować na wymuszający krzyk dziecka w ten sam sposób, w końcu nauczy się, że warto przestrzegać tych zasad. Ignorowanie zachowania dziecka podczas takich napadów złości będzie od nas wymagało dużo cierpliwości. W momencie gdy maluch powoli się uspokaja i godzi na propozycję dorosłego możemy z powrotem nawiązać kontakt i go pochwalić.

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ