mój synek nie chce jeść

pavlaa23

Re: mój synek nie chce jeść

Postautor: pavlaa23 » pt cze 01, 2018 3:45 pm

Dzień dobry,
Zgadzam się z wpisami, które można przeczytać powyżej. Dobrym pomysłem jest zachęcanie dziecka do próbowania nowych potraw poprzez zabawę czy wspólne przygotowywanie posiłków. Pozwoli to Pani nie tylko na wspólne spędzanie czasu, ale także sprawi wiele przyjemności. Być może angażowanie dziecka w taką aktywność zainteresuje je, dzięki czemu polubi gotowanie i próbowanie nowych smaków. Uważam, że kolejnym ważnym krokiem jest zrezygnowanie z podawania dziecku różnego rodzaju przekąsek i słodkich napojów między posiłkami. Należy pamiętać, aby wprowadzić do życia regularność, w postaci jedzenia posiłków zawsze w stałych porach. Niech Pani postara się także wprowadzić zasadę, że do posiłku zasiadają wszyscy obecni w tym czasie domownicy, a jedzenie odbywa się przy stole. Jeśli dziecko odmówi zjedzenia posiłku, powinna Pani mu na to pozwolić, jednakże jeśli, np. odmówi obiadu, proszę powiedzieć, że następnym posiłkiem będzie dopiero kolacja. Pani syn musi mieć świadomość, że jeśli nie zje posiłku w wyznaczonym czasie, będzie musiał poczekać do następnego posiłku. W ten sposób wyznaczy Pani dziecku granice. Nie musi Pani namawiać syna do jedzenia, spowoduje to jedynie powstawanie negatywnych emocji, zarówno u Pani, jak i u dziecka. Złym pomysłem jest również proponowanie mu alternatyw posiłku, który został przygotowany dla wszystkich. Jeśli nie chce jeść tego co zostało przygotowane, nie należy proponować mu innych potraw. Podając posiłek, można nałożyć dziecku mniejszą porcję, aby nie przytłoczył go nadmiar jedzenia, który znajduje się na talerzu. Powinna Pani pamiętać, że jedzenie jest naturalną czynnością każdego organizmu, nie powinno się jednak wszystkiego podporządkowywać tej czynności, ani zmuszać do jedzenia za wszelką cenę, ponieważ często można uzyskać odwrotny skutek od zamierzonego. W celu lepszego zapoznania się z tematyką polecam książkę „Moje dziecko nie chce jeść”, Carlosa Gonzaleza, w której można znaleźć wiele przydatnych rad.
Mam nadzieję, że moja rada okaże się pomocna,
Pozdrawiam.

Wróć do „Problemy wychowawcze”