moja Ania...

Gość

moja Ania...

Postautor: Gość » czw kwie 27, 2006 12:43 pm

Witam!
Dużo mogłabym pisać o mojej córce ...
Zacznę od tego , że nie wiem już co mam robić , jak z nią postępować. :cry:
Oboje z mężem raczej dobry dajemy dzieciom przykład , wydaje mi się , że jesteśmy dobrymi rodzicami i dobrze wychowujemy nasze dzieci.Za to efekt jest nienajlepszy.
Moja Ania chodzi do 5 klasy uczy się bardzo dobrze i niby wszystko jest ok.
Ale to tylko pozory.Ta w miarę grzeczna dziewczyna w szkole , w domu zamienia się w potwora.Nienawidzi swojej 5 letniej siostry, jest kłamczuchą , furiatką , histeryczką.Spokój z nią jest tylko wtedy , gdy nic od niej nie chcemy .Jeżeli może zasiąść przed komputerem , telewizorem to jest super dziecko. Muszę dodać , że za karę już nie ma do nich dostępu.Czuje się bardzo pokrzywdzona tymi karami , najgorsze jest to , że ona nie widzi swoich błędów.Zawsze wini za wszystko młodszą siostrę i nas.Czuje się pokrzywdzona.
Chciałabym dodać , że nie faworyzujemy młodszej córki , raczej jesteśmy sprawiedliwi.
Ania wini Kasię za bałagan w pokoju , ale co sama ma pochowane po kątach to nawet się nie mieści w głowie.Dziś pod pięknie ułożonymi ubraniami znalazłam (!!!!!!!!!!!!)stos niezjedzonych w szkole kanapek...Były i świeże i całkowicie zgniłe.Chyba ze 100...I tu pojawia się kolejny problem.Dlaczego ona to robi?!
Anoreksja to jej napewno nie grozi , bo w domu je normalnie i nie ma problemów więc co się dzieje?
Nie wiem , jak to rozegrać , jak z nią rozmawiać , czy ukarać?
I jeszce inny problem.Jest bardzo niewrażliwa. Nigdy nie wzruszył ją los kogokolwiek , ani w życiu , ani w filmie , sprawia jej przyjemność jak jest mi smutno , jak płaczę widzę szelmowski uśmieszek.. Wiem , że nie powinna widzieć mojej słabości , ale czasem nie wytrzymuję :cry:
Jest zupełnie innym dzieckiem od młodszej córki.Podczas , gdy mała potrafi godzinami słuchać czytania bajek , ona nigdy żadnej bajki nie wysłuchała do końca , jest niecierpliwą furiatką.
Często wścieka się z byle powodu , mówi , że nas nie lubi , rzuca takie stwierdzenia , że aż strach powtarzać.Potem bardzo szybko jej przechodzi , przeprasza , ale nie dlatego , że jest jej przykro , ale wydaje mi się ,że niewygodnie.
Czy ktoś może mi pomóc?Chciałabym dodać , że byłam z nią w poradni psychologicznej i panie psycholoszki nic niepokojącego nie zauważyły.
Jak mam z nią postępować?

anna z www.wychowanie.pl

koniecznie szukać pomocy

Postautor: anna z www.wychowanie.pl » czw kwie 27, 2006 3:33 pm

Witam. Sądzę, z doświadczenia matki duuużego już dziecka, a także nauczyciela, że musi Pani szukać pomocy. Po prostu za parę lat może być za późno. Nawet jeśli psycholożki nic nie stwierdziły(??). Ciekawe, ile razy miały z córką kontakt? Bo być może było to jedno lub dwa spotkania....Sądzę, że wpierw musi Pani sama porozmawiać z dobrym psychologiem, opowiedzieć to co Pani nam napisała. Dziecko może zachowywać się zupełnie inaczej w domu, inaczej w szkole. I podczas rozmów z psychologiem także. Przynajmniej tych pierwszych. Jakieś powody takich zachowań na pewno są. Trzeba koniecznie dojść do tego, co jest przyczyną zachowań córki. Dobrze by było, gdyby Pani porozmawiała szczerze z wychowawcą córki, być może jakieś zachowania jej w szkole też wzbudzają niepokój nauczyciela.

Być może Pani ocena sytuacji domowej odbiega od oceny córki, być może są to błędy wychowawcze, może jest zbyt surowo, lub przeciwnie - niekonsekwentnie traktowana, może ma problemy sama ze sobą, lub z kolegami w szkole.... To wszystko wymaga głębszej analizy. A te kanapki? Może jednak nie zauważyła Pani, że córka po zjedzeniu posiłku nagle znika i jest np. w toalecie.... Wtedy trzeba szukac pomocy u specjalistów zajmujących się bulimią. Muszę Pani powiedzieć, że takie przypadki potrafia rodzicowi umknąć z widoku przez wiele miesięcy...

Nie wiem skąd Pani jest. Podaję zdresy z Warszawy lub sieci:
synapsis http://www.synapsis.pl/sps/dex?id=137&

czat na http://www.psychologia.vel.pl/

poradnia internetowa http://www.ipz.edu.pl/index.php?dz=stro ... 68&lang=pl

poradnia kontakt http://www.ipz.edu.pl/index.php?dz=stro ... 08&lang=pl

Życzę wytrwałości!

Sylwia25
Posty: 13
Rejestracja: pn gru 07, 2009 10:10 am

Pomoc od Superniani

Postautor: Sylwia25 » pn gru 07, 2009 10:57 am

Jeśli chiał(a)by Pan/Pani aby pomocy w rozwiązaniu problemu z dzieckiem udzieliła Dorota Zawadzka w programie "Świat według dziecka", proponuję zgłosić się do programu poprzez sms o treści "SUPERNIANIA" na numer 7224 lub wypełnić ankietę na stronie www.superniania.tvn.pl

Pozdrawiam serdecznie
Sylwia

wandzia
Posty: 5
Rejestracja: śr maja 13, 2015 7:43 pm

zazdrość

Postautor: wandzia » sob maja 16, 2015 7:32 pm

Droga Pani,
Wydaje mi się, że głównym powodem takiego zachowania Ani jest jej zazdrość o młodszą siostrę. Rożnica wieku miedzy córkami to jak mi się zdaje ok. 5-6 lat, zatem Ania miała tyle czasu, aby przyzwyczaić się do bycia tą JEDYNĄ córką, która skupiała na sobie uwagę obojga rodziców. młodsza siostra pojawiła się w domu mniej więcej w czasie, gdy Ania szła już do przedszkola/szkoły, mogła poczuć się odrzucona i zauważyć większe zainteresowanie siostrą, która naturalnie wymagała więcej uwagi. Prawdopodobnie nie jest to Państwa wina-pisze Pani o równym traktowaniu córek- jest to bardzo znany syndrom zdetronizowanego króla, który często pojawia się wśród jedynaków, w momencie pojawienia się młodszego rodzeństwa.
Niepokojące zachowania Ania objawiają się w domu, nie w szkole, co również świadczy o tym, że problem tkwi w domu.
Proponuję Pani i mężowi działa integracyjne rodzinę. Może wspólne wyjścia z córkami? Poszukiwanie wspólnych zainteresowań, pasji. Dziewczynki są w różnym wieku, ale jest wiele rzeczy, które mogły by robić razem (basen, sport) .
Proszę się nie załamywać, musi być Pani silna, tak aby Ania widziała Panią zdecydowaną i pewną siebie.
Życzę powodzenia! :)

buleczek
Posty: 1
Rejestracja: pn maja 25, 2015 10:30 am
Kontaktowanie:

Postautor: buleczek » pn maja 25, 2015 10:31 am

wszyscy mamy takie problemy.

k2tarzynka
Posty: 3
Rejestracja: pn cze 01, 2015 11:44 am

Postautor: k2tarzynka » pn cze 01, 2015 12:03 pm

Zakładając, że Pani córka jest zazdrosna o młodsza siostrę, stosowanie kar może tylko pogorszyć jej zachowanie, tym bardziej, że sama Pani wspomniała, że kary nie działają. Problem może mieć źródło wewnętrzne, więc aby go rozwiązać, należy wzbudzić u dziecka zaufanie i tym samym spowodować, by nie zamykało się ze swoimi problemami, tylko wyszło z nimi do dorosłych. Na Pani miejscu zrezygnowałabym z kar i okazywała miłość Ani bez względu na jej zachowanie. Jest to tzw. wychowanie bezwarunkowe, które opisuje Alfie Kohn w swojej książce "Wychowanie bez kar i nagród. Rodzicielstwo bezwarunkowe", tam akurat też jest przykład zazdrosnego rodzeństwa.

katruszka
Posty: 2
Rejestracja: pt kwie 24, 2015 6:21 pm

Postautor: katruszka » śr cze 10, 2015 4:32 am

Gość, w klasie piątej dzieci wkraczają w okres dojrzewania, w tym wieku też (a często nawet wcześniej) rozpoczyna się tzw. bunt nastolatka. Opisanym przez Ciebie zachowaniem, dziewczyna chce zwrócić na siebie uwagę. Proponuję, abyś usiadła z nią i porozmawiała na spokojnie - może córka ma problemy z rówieśnikami? Może z jakiegoś powodu jest tam nieakceptowana? Niewykluczone, że Twoja córka przeżywa jakieś trudności, kumuluje wszystko w sobie a następnie daje upust swoim emocjom tu, w domu. Pamiętaj tylko, aby nie dać się wytrącić z równowagi ani nie podnosić głosu - krzyk tylko zaogni całą sytuację.
Jeżeli chodzi o kanapki - zapytaj ją, dlaczego chowa je pod ubraniami. Może obawia się Waszej reakcji, jeżeli wyda się, że te kanapki nie są jedzone? Zasugeruj jej też, że nie pochwalasz takiego zachowania i poproś ją o zaproponowanie rozwiązania kłopotu.

W tym wieku nastolatki potrzebują zrozumienia oraz miłości rodzicielskiej, mimo problemów, jakie sprawiają. Nienawiść do młodszej siostry może wynikać z zazdrości, ale również i z dość dużej różnicy wieku między dziewczynkami. Zorganizuj spotkanie bądź wycieczkę rodzinną Spędzajcie jak najwięcej czasu razem, choćby chwilę dziennie! Ale też staraj się znaleźć chwilę na spędzenie czasu tylko z nią, aby poczuła, że zależy Ci na niej. Rozmawiajcie o jej znajomych, o wydarzeniach w szkole, o nauczycielach, pozwól jej na zaproszenie rówieśników do domu.

W relacjach międzyludzkich bardzo ważne jest słuchanie. O technice aktywnego słuchania w rewelacyjny sposób pisze Thomas Gordon w swojej książce "Wychowanie bez porażek". Na stronach 34 - 94 znajdziesz cały opis tej techniki wraz z przykładami praktycznego zastosowania. Myślę, że będziesz mogła wykorzystywać ją podczas swoich rozmów z córką
Powodzenia i pozdrawiam!

ailime32
Posty: 3
Rejestracja: pn cze 06, 2016 6:55 pm

siostrzana zazdrość

Postautor: ailime32 » pn cze 06, 2016 7:00 pm

Dzień dobry
Problem, który Pani opisała a tak jak już wspomniał użytkownik Wandzia może wskazywać na siostrzaną zazdrość. Starsza córka jest zazdrosna o młodszą siostrę. Państwu może się wydawać, że traktujecie córki tak samo. Piątoklasistka obserwuje różne zachowania. Widzi jak Państwo traktujecie je obydwie, ale także może porównywać te sytuacje to tego, kiedy ona była mała i jak wtedy była traktowana. Ania przez swoje histeryczne zachowania i kłamstwa może chcieć zwrócić na siebie uwagę, aby Państwo się nią więcej zainteresowali. Próbuje też walczyć o swoją pozycję w rodzinie.
Córka jest w początkowym wieku dojrzewania. A może już zaczęła dojrzewać? Nabrała kobiecych kształtów? Należałoby z córką na ten temat porozmawiać. Może koledzy w klasie zaczęli jej dokuczać i stąd to chowanie niezjedzonych kanapek.
Poradziłabym Pani, wspólne spędzanie czasu z rodziną jak zaproponowała Wandzia. Aranżowanie wspólnych zabaw dla córek. Proszę też uważać na stosowanie kar, aby dziecko nie poczuło, że są one wyrazem odrzucenia i sygnałem „Rodzice mnie nie kochają”. Aby zgłębić tajniki zazdrości i rywalizacji między rodzeństwem polecam przeczytać podrozdział „Rywalizacja między rodzeństwem” str.42-46 w książce Joachima Rumpfa „Krzyczeć, bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do 13 lat”. Znajdzie tam Pani pięć wskazówek, czego należy unikać, aby pomiędzy rodzeństwem utrzymywały się pozytywne relacje. Życzę dużo wytrwałości, podejmowania odważnych decyzji oraz odwagi do bycia konsekwentną i silną.

zdzichu440
Posty: 1
Rejestracja: pt sty 26, 2018 9:02 am

Re: moja Ania...

Postautor: zdzichu440 » pt sty 26, 2018 9:04 am

dobrze ze tak jest

_______________
http://park-lane-escorts.co

Tomislav2
Posty: 1
Rejestracja: wt mar 27, 2018 12:09 pm

Re: moja Ania...

Postautor: Tomislav2 » wt mar 27, 2018 12:59 pm

Na http://www.moderator.com.pl/ znajdziecie bardzo ciekawego producenta kotłów na pellet i pieców CO. Uważam, że nie jedna osoba, która zakupi od nich takie coś będzie naprawdę zadowolona.

Arthur55
Posty: 1
Rejestracja: śr kwie 04, 2018 6:51 am

Re: moja Ania...

Postautor: Arthur55 » śr kwie 04, 2018 7:23 am

Chcesz kupić samochód naprawdę szybko ale nie wiesz skąd? Jeśli tak to polecam wejść sobie na https://ctc.iveco.pl/dostepne-od-reki i zapoznać się z ofertami, które czekają na Was na tej stronie internetowej.

wikoma2
Posty: 2
Rejestracja: śr wrz 27, 2017 10:06 am

Re: moja Ania...

Postautor: wikoma2 » wt maja 29, 2018 12:56 pm

Jest wiele ciekawych opcji, według mnie jedną z najlepszych jest FORD https://www.autoplaza.com.pl/pl/serwis/ ... azdow.html który możecie teraz zakupić na promocji w ofercie AutoPlaza, do 20 % zniżki na nowe i używane modele samochodów marki FORD ! :)


Wróć do „Problemy wychowawcze”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość